4.8.2024 – Velká cena Blanenska v Ostrově u Macochy

Další dorostenecká patnáctka…

První srpnovou neděli se přesunul seriál Velké ceny Blanenska na hasičskou trať v Ostrově u Macochy. Soutěžilo se ve třech kategoriích, a to muži, ženy a dorost.

Krátce po dvanácté hodině odstartoval mužskou kategorii domácí tým Ostrov u Macochy „A“. Bohužel po chybě na levém proudu dokončili kluci svůj útok až v čase 28,16. Tento výkon pro domácí znamenal dvacáté místo a nula bodů do celkové tabulky hodnocení. První místo si po velkém překvapení odvezli borci z Křenovic z okresu Vyškov, kteří svůj pokus dokončili v čase 17,29. Druhé místo připadlo týmu Bořitov “A” s časem 17,69 a stupínek vítězů doplnil průběžně celkově vedoucí tým Pasohlávky “B” (BO) za čas 17,71.

V kategorii žen se první na start postavila děvčata ze Žernovníka „A“, jejich pokus bohužel zasáhl největší déšť nedělní soutěže. Holky ovšem ukázaly své kvality a dokázaly terče sestříknout v čase 17,49. Tento výkon pro ně znamenal první místo a připsání deseti bodů do celkové tabulky. „Zlatý holky“ ze Žernovníka průběžně vedou celkovou tabulku Velké ceny Blanenska. O pár bodů je na druhém místě Senetářov, který v Ostrově skončil na třetím místě s časem 18,38. Druhé skončily holky z Krasic (PV) za 17,62.

V dorostenecké kategorii se nejlépe vedlo domácímu týmu, který jediný zvládl časomíru zastavit pod hranicí 16 vteřin, a to 15,85. Tento čas pro ně znamenal první místo. Druhý skončil Senetářov s časem 16:33 a třetí místo obsadily Pasohlávky s časem 16,38.

Nyní nás čeká krátká pauza a poté se opět vidíme na závodní dráze. Tentokrát na jedné z nejrychlejších drah celého seriálu, a to v Rudici. V neděli 18. 8. je začátek plánován na 12:00.

Text: Hana Kšicová (SDH Černovice)

Těžké podmínky kvůli dešti i slunci. Hasiči v Ostrově bojovali s rozmary počasí.

Na první srpnovou neděli připravili hasiči z Ostrova u Macochy další, v pořadí už osmé, kolo Pivovar Černá Hora Cupu Velké ceny Blanenska v požárním útoku. Na start se tentokrát postavilo 25 mužských, 15 ženských a 18 dorosteneckých týmů.

Pořadatelé si tradičně dali záležet na stavu trati i zázemí okolo závodů od skvělého občerstvení až po tzv. převlíkárny, počasí však poručit nedokázali. Během celého odpoledne střídavě vydatně pršelo a svítilo slunce. Některé týmy si nejen s náročnými podmínkami nedokázaly poradit a skončily tak v poli poražených.

Kdo se naopak s tratí popasoval nejlépe, to byli muži z Křenovic z okresu Vyškov. První pokus jim kvůli potížím s časomírou nevyšel, ale v opravném pokusu už svou šanci využili naplno a celou kategorii mužů překvapivě vyhráli v čase 17,29. Druhé místo obsadili muži z Bořitova A, kteří se dlouho drželi na vedoucí pozici, v čase 17,69. Pro třetí místo si doběhl tým Pasohlávek z okresu Brno-venkov v čase 17,71.

V ženské kategorii se hned na úvod představily ženy ze Žernovníka A. Ty v hustém lijáku nastavily vedoucí čas 17,49, který už žádný z týmů nedokázal překonat a navýšily tak své vedení v celém seriálu Velké ceny Blanenska. Na stupních vítězů v Ostrově u Macochy je doplnily druhé ženy z Krasic z okresu Prostějov v čase 17,62 a třetí ženy ze Senetářova v čase 18,38.

Nejlepší časy na dráze předváděli dorostenci, kteří se nezalekli náročných podmínek. Domácí dorostenci z Ostrova navíc ukázali, že mají na dráze nejvíce natrénováno a nedali nikomu z dalších týmů šanci. V čase 15,85 si zaslouženě došli pro další prvenství, kterých už mají v letošní sezoně celou řadu a bude tak velmi obtížné se na ně dotáhnout v celkovém hodnocení. Pokoušet se o to budou minimálně tým z nedalekého Senetářova, který skončil na druhém místě, a třetí Pasohlávky.

Po pauze se do dalšího závodění vrhneme 18. srpna na hasičské dráze v Rudici. Od dvanácti hodin se představí opět týmy mužů, žen a dorostenců, tak buďte u toho!

Text: Petra Zhořová (SDH Žernovník)