V sobotu 3.9.2016 jsme společně s našim družebním sborem z Ostrožské Nové Vsi uspořádali výlet na Slovensko. První zastávkou byla prohlídka hradu v Trenčíně. Trenčínský hrad vybudovaný na vysokém skalním ostrohu vznikl na místě staršího keltského a slovanského osídlení. Výhodnou polohu chránící karpatské průsmyky a vážské brody na křižovatce obchodních cest ocenili už Římané, jak to dokládá známý římský nápis na trenčínské skále z roku 179 n.l., který tu zanechal detašovaný oddíl II. pomocné legie v čase tzv. Markomanských vojen. V současné době je Trenčínský hrad chráněnou národní památkou. Patří Trenčínskému muzeu, které tu postupně umístňuje historické expozice ze svých sbírek.
Druhou naší zastávkou byla prohlídka hradu v Čachticích. Původně pohraniční hrad dohlížející na důležitý přechod z údolí Myjavy na Pováží vybudovali v 60. letch 13. století na jednom z ostrožných výběžků Malých Karpat. Na základě písemných pramenů je jeho výstavba připisována Kazimírovi z rodu Hunt-Poznanovců. V majetku Kazimírových synů zůstal do roku 1299, přičemž význam hradu se ukázal už v roce 1273, kdy jako jeden z mála odolal náporu vojsk českého krále Přemysla Otakara II. Novodobé dějiny hradu smutně proslavila Alžběta Bátoriová, která jako vdova po Františku Nádašdym zdědila hrad s panstvím v roce 1604. Podle archivních pramenů se za pomoci služebnictva dopustila týrání a ohavných vražd stovek nevinných lidí, které uskutečňovala na více panstvích v Uhersku. Zločiny, které ji očernili po celém světě, se odehrávaly i na Čachtickém hradě, kde byla vězněná a nakonec i v roce 1614 zemřela.
Celý den jsme zakončili příjemným posezením v obci Velehrad v jednom z místních sklípků, kde na nás čekala ochutnávka několika druhů vín a také bohaté občerstvení.
Fotogalerie: zde